خواص روغن کالاندولا برای پوست

روغن کالاندولا

خواص روغن کالاندولا برای پوست

آشنایی با خواص روغن کالاندولا برای پوست

روغن کالاندولا یک روغن گیاهی طبیعی می باشد که از گل های ماریگلد گرفته می شود. از این روغن معمولا به عنوان یک درمان مکمل یا جایگزین استفاده می شود. خواص روغن کالاندولا برای پوست شامل : ضد قارچ، ضد التهاب و ضد باکتری، که می تواند در بهبود زخم ها، تسکین اگزما و تسکین بثورات ایجاد شده توسط پزشک مفید باشد.

همچنین این روغن یک ضد عفونی کننده مناسب نیز می باشد. روغن کالاندولا می تواند به صورت مستقیم و یا در تهیه پمادها و کرم ها استفاده شود. همچنین از گیاه آن می توان به صورت دمنوش و یا کپسول نیز استفاده کرد.

فواید روغن کالاندولا برای پوست

کالاندولا فواید زیادی برای درمان انواع پوست و یا ترمیم و نگهداری از پوست دارد. در این قسمت ۷ فایده از این روغن را برای شما عزیزان بازگو می کنیم.

     ۱- روغن کالاندولا به عنوان ضد آفتاب

این روغن دارای خواص ضدآفتاب می باشد. با تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۲ انجام شده مشخص شد که این روغن دارای ویژگی SPF می باشد. می توانید از روغن و کرم آن به صورت لوسیون بر روی پوست خود به عنوان ضد آفتاب استفاده کنید.

     ۲- روغن کالاندولا برای زخم ها

روغن کالاندولا به تسریع بهبود ضخم کمک می کند. تحقیقاتی که مراجع معتبر در سال ۲۰۱۳ انجام دادند، مشخص شد که پماد کالاندولا در زمان بهبود زخم تاثیر به سزایی دارد.

در این مطالعه مشخص شد افرادی که از کرم کالاندولا استفاده کردند در مدت هشت روز علائم قرمزی، تورم و کبودی آن ها بهبود پیدا کرده است.

     ۳- روغن کالاندولا برای آکنه

از این روغن برای درمان آکنه نیز استفاده می شود. یک مطالعه آزمایشگاهی نشان داده که عصاره گیاه کالاندولا برای معالجه و جلوگیری از آکنه مفید است. برای درمان و رفع لک های حاصل از آکنه می توان از این روغن استفاده کرد.

     ۴- روغن کالاندولا برای درمان اگزما

با این که به طور علمی این موضوع هنوز ثابت نشده است، اما بعضی از افراد معتقدند که روغن کالاندولا برای درمان اگزما موثر است.

     ۵- روغن کالاندولا و بهبود بثورات حاصل از پوشک

روغن کالاندولا به تسکین بثورات حاصل از پوشک کمک می کند. طبق یک تحقیق در سال ۲۰۱۲ مشخص شد که استفاده از پماد کالاندولا می تواند نقش به سزایی در بهبود بثورات داشته باشد. برای بهبود بثورات ناشی از پوشک شما می توانید این روغن را به طور مستقیم بر روی عارضه بمالید.

     ۶- روغن کالاندولا و درمان پسوریازیس

همچنین این روغن در درمان پسوریازیس موثر است. برای درمان این عارضه شما می توانید روزی چند بار این روغن را بر روی آن بمالید.

     ۷- روغن کالاندولا و سلامت پوست

کالاندولا برای بهداشت پوست شما می تواند مفید واقع شود. طی تحقیقاتی مشخص شده که این روغن می تواند باعث تقویت هیدراتاسیون و سفتی پوست شود.

به این منظور شما می توانید دوبار در روز این روغن را روی پوست خود بمالید.

 عوارض جانبی و احتیاط ها

این روغن به طور کلی بی خطر است، اما در مورد آن باید چند نکته را در نظر داشته باشید :

  • در زمان بارداری و شیردهی از کالاندولا استفاده نکنید.
  • قبل از عمل جراحی زیرا باعث خواب آلودگی می شود.
  • از نوع خوراکی آن همراه با داروی آرام بخش استفاده نکنید.

منبع:طلای طبیعت

نظر خود را بنویسید